Drømmer du om en uddannelse, der kombinerer teori og virkelighed?
Er du vild med store tal og god rådgivning, og har du lyst til at gøre en forskel for vores medlemmer? Så er du måske en af de nye finanselever i PensionDanmark. Her får du den bedste start på din karriere: Med ansvar fra første dag, elevløn og pension under hele uddannelsen, en-til-en sparring og mentoring – og en arbejdsplads med udsigt til både vand og gode karrieremuligheder.
Uddannelsen som finanselev veksler mellem skoleuger via Forsikringsakademiet og dit arbejde i PensionDanmark. Du får base i vores medlemsrådgivning, og her findes der ingen kedelige opgaver, der bliver tørret af på eleverne. I stedet indgår du i afdelingen på lige fod med dine 25 kolleger.
Du kommer til at få stor viden og lærer at rådgive vores medlemmer om deres pensionsordninger, der indeholder både en opsparing, samt livs- og sygdomsforsikringer som fx sundhedsordning og førtidspension. Du får altså brug for alt det, du lærer på skolen, lige med det samme.
Josephine Helene Lindblad, tidligere finanselev og nu ansat i Medlemsrådgivningen:
”Vi har som elever fået rigtig meget ansvar. Der er tillid til, at jeg har styr på det. Det synes jeg er fedt”
Uddannelsen som finanselev er en bred uddannelse, der giver mange muligheder, og som betyder, at du ikke er låst til at arbejde med det samme i de næste mange år. Efter din uddannelse vil du have mulighed for at få ansættelse inden for hele finanssektoren, og du kan også vælge at videreudvikle dig hos os.
Aske Hagstrøm, tidligere finanselev og nu ansat i Medlemsrådgivningen:
”Forløbet som finanselev her hos PensionDanmark har været utrolig lærerigt og givende på mange parametre”
I PensionDanmark har vi ingen aktionærer, som vi skal skabe et overskud til. Vi er ejet af vores godt 800.000 medlemmer. Derfor kan vi koncentrere os om at give medlemmerne den bedst mulige rådgivning. Vi er ca. 350 medarbejdere, der har et godt og professionelt forhold til hinanden på tværs af afdelinger, uddannelser og alder. Vi bor i lækre omgivelser på Langelinie Allé ved Nordhavnen i København, hvor vi har udsigt til vand fra alle sider.
Vores fokus på indbyrdes sparring – også på tværs af afdelingerne – giver dig et godt branchekendskab til liv og pension, der giver dig en endnu bedre udsigt til en god karriere. Du kommer til at sidde i et åbent kontorlandskab, hvor du altid har dine kolleger og din nærmeste leder ved hånden. Vi har fokus på sundhed og trivsel, der er motionsrum, cykelordning, frugtordning og en god kantine med en lækker, varieret og sund kost.
Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at skrive en e-mail til teamleder Ditte Macholm Frengler dmf@pension.dk eller tlf.: 25596730
PensionDanmark sørger for at du bliver tilmeldt finanselevuddannelsen, som du kan læse mere om her. Du kan også læse mere om PensionDanmark som arbejdsplads og se video her.
Er du interesseret i at blive finanselev hos PensionDanmark, så send din ansøgning, cv og eksamensbeviser til os hurtigst muligt eller senest den 14. april 2023. Vi behandler ansøgningerne og holder samtaler løbende.
Ansættelsesstart er den 21. august 2023.
Venligst henvis til elevportalen.dk ved ansøgning
Sted
PensionDanmark
Langelinie Allé 43
2100 København Ø
Datoer
Ansøgningsfrist: 14. april 2023
Tiltrædelse: 21. august 2023
Kontakt
Teamleder, Ditte Macholm Frengler
(+45) 25 59 67 30
dmf@pension.dk
Find vej
I PensionDanmark er vi godt 360 medarbejdere.
Vi har en klar ambition om at være en moderne, sund og miljøbevidst arbejdsplads og gå forrest, både hvad angår diversitet, sundhed og arbejdsforhold.