Start din karriere hos
Hvem er vi
Få unik indsigt i optikkens verden hos Synoptik

I 1930 grundlagde optiker Sophus Robert Delfer ’Sygekassernes Optik’ som en direkte udfordring til sine kollegaer i branchen, der nok solgte kvalitetsbriller – men til priser, der var forbeholdt de få. Kvalitet skulle gøres tilgængelig for alle.
Sådan starter historien om Synoptik, og visionen fra dengang er den samme i dag. Med ekspertise og høj faglighed tilbyder vi kompetent rådgivning, attraktive priser samt briller, solbriller og kontaktlinser i høj kvalitet.
Synoptik er delvist ejet af Synoptik-Fonden og EssilorLuxottica, der er førende inden for optik, briller og kontaktlinser.
Alle 100 Synoptik-butikker indgår i kapitalkæden under Synoptik A/S. Hver butik administreres centralt under ledelse af en ansvarlig butikschef.
Indkøb, marketing og aftaler styres centralt for at sikre en ensartet høj kvalitet, skarpe priser og effektivitet, der samtidig giver medarbejderne i butikkerne mest tid til at gå i dybden med dig og dit syn.
Mød os
Vi stiller skarpt på uddannelse
To af vores salgselever fortæller her om det bedste ved at være salgselev i Synoptik.

Emil, salgselev
Det fedeste ved at være elev hos Synoptik er, at man kommer kunderne ved på en helt anden måde end i mange andre brancher. Jeg har lært, at salg også er et håndværk - noget man kan være stolt af. Og så er det fedt at få svære salgsopgaver og få det hele til at gå op i en højere enhed, så alle har råd til at se godt.
Jeg startede uden at vide meget om branchen, men har lært, at salg også er et håndværk. Det overraskede mig, hvor meget teknik og præcision der ligger i faget, fra opmålinger til tilretninger. Det er fedt at mærke, hvordan man udvikler sig og bliver mere selvkørende.
Lærke, salgselev
Noget af det bedste ved at være elev hos Synoptik er, at man får ansvar og kommer rundt om mange områder – ikke kun et lille hjørne af arbejdet. Jeg har lært, hvor tæt man kommer på kunderne, og hvor personligt faget er. Det er fedt at springe ud i opgaverne, for man lærer mest ved at prøve. Og så er det en arbejdsplads med god energi, hvor vi hjælper hinanden og holder humøret højt
Det, der har overrasket mig mest, er hvor tæt man kommer på kunderne. Vi har lange samtaler og lærer dem at kende – det gør arbejdet personligt og meningsfuldt. Jeg kan godt lide, at man får et forhold til kunderne og gør en forskel for dem.
Din karrierevej
Vi har fokus på din udvikling fra start til slut, og der er gode muligheder for videreudvikling og -uddannelse efter din elevtid
Det korte svar er spændende og inkluderende
Bliv en af os
Bliv en del af holdet – bliv Synoptiker
Synoptik søger dynamiske og resultatorienterede salgselever, der har lyst til at uddanne sig i en succesfuld og veldrevet butikskæde.
Det er vigtigt for os, at du bliver matchet med den helt rette butik. I ansøgningsprocessen kan du angive hvilket geografisk område du ønsker og både vores HR-afdeling og butikschef er tilknyttet i rekrutteringsprocessen, for at sikre det bedste match.
Synoptik A/S
Lyskær 1
2730 Herlev
T: (+45) 36 73 77 55