Bliv specialist i salg og isenkram hos

Imerco

Detail

Stor størrelse

Hele landet


Hos os bliver du en del af Danmarks største omnichannel forhandler af køkkenudstyr, borddækning, gaver og boligtilbehør. Vi har et landsdækkende butiksnetværk med 165 fysiske butikker, en webshop med over 30.000 varer og driver en af Danmarks største kundeklubber, ImercoPlus, med over 1.9 mio. medlemmer.

Kickstart din karriere i detail

Er du klar til at tage ansvar, blive skarp på salg og være en del af et stærk team?

Som elev hos Imerco bliver du en del af et dynamisk miljø med fart på, hvor du får ansvar, praktisk erfaring med salg, lærer at levere service i topklasse og udvikler dig både fagligt og personligt.

Tag første skridt i din karriere og bliv elev hos Imerco.

Vi åbner snart op for ansøgninger til 2026, så hold øje med siden her.

Som elev bliver du en nøglespiller i butikken – og du bliver:

Produktspecialist

Du opbygger ekspertise i Imercos brede sortiment – fra køkkenudstyr og borddækning til el-artikler og boligtilbehør. Du lærer at se forskelle i kvalitet, funktion og design, så du kan rådgive kunderne bedst muligt og matche dem med de helt rigtige produkter.

Salgsekspert

Du får indsigt i nøgletal, omsætning og salgsteknik. Gennem salgstræning lærer du at bruge din produktviden, rådgivning og god kundeservice til at skabe resultater og løfte butikkens omsætning.

Ekspert i butiksindretning

Du bliver involveret i alt det, der får butikken til at spille – fra planlægning af kampagner, opsætning af udstillinger til vareopfyldning. Du lærer, hvordan du gennem kampagner, markedsføring og butikkens indretning kan inspirere kunderne og skabe større salg.

Ambassadør for din egen udvikling

Uddannelsen ruster dig til at stå stærkt – både fagligt og personligt. Du får løbende nye redskaber, opgaver og ansvarsområder, der styrker dine kompetencer og hjælper dig med at udfolde dine ambitioner.

Mød os

Få et indblik i hverdagen som elev i Imerco og hils på vores elever

Hverdagen som elev i Imerco

Som elev hos Imerco tager du en 2-årig detailuddannelse, hvor du lærer alt om salg, kundeservice, butiksdrift og produktkendskab.

Du bliver en del af Danmarks største Omnichannel forhandler af køkkenudstyr, borddækning, gaver og boligtilbehør, hvor du udvikler dig både fagligt og personligt.

Uddannelsen kombinerer praktisk erfaring i butikken med spændende skoleophold, hvor du får solid teoretisk viden, som du kan bruge direkte i hverdagen.

Undervejs får du også mulighed for at deltage i kurser i reklamationshåndtering og dekoration, samt en studietur, der giver nye perspektiver og indblik i branchen.

Og vigtigst af alt: du bliver en del af et stærkt team, der gør din elevtid både lærerig og sjov.

EKSEMPEL 2. ÅRIGT ELEVFORLØB

Læs mere elevuddannelsen her

Dit elevforløb

Elevtiden hos os er alt andet end traditionel klasseundervisning. Du lærer nemlig dér, hvor det sker – i butikken. Her får du hands-on erfaring med salg, service og butiksdrift, som du kombinerer med skoleophold, der giver dig viden og værktøjer, du kan bruge direkte i hverdagen.

Elevintro

Uddannelsen kickstartes med en sjov og lærerig uge, hvor du møder andre Imerco-elever og bliver introduceret til uddannelsen. Ugen er fyldt med aktiviteter, der både ryster jer sammen og giver dig en stærk faglig start på uddannelsen – fra escaperoom til praktiske øvelser med Imercos egne produkter.

Skoleophold i Odder

Fire gange om året samles du med elever fra hele landet til to ugers undervisning i salg, service, produkter, markedsføring og økonomi. Her får du både teoretisk viden og praktiske redskaber, som du kan bruge i direkte i butikken.

Studietur

På uddannelsen kan du vælge valgfaget Trends & Directions, hvor du kan komme med på en faglig studietur til udlandet. Her besøger du leverandører og får indsigt i design, produktion og internationale trends, der påvirker detailbranchen.

Frivillige kurser

Under elevtiden kan du tilmelde dig ekstra kurser, f.eks. i dekoration, reklamationshåndtering og konflikthåndtering – så du kan styrke dine kompetencer og udvide din værktøjskasse.

Frida, Elev hos Imerco Middelfart

Jeg søgte en elevplads, hvor jeg ikke bare var elev, men en del af et stærkt team på lige fod med kollegaer – og hvor der er plads til både personlig og faglig udvikling. Det fandt jeg her.

Sarah, elev hos Imerco Home Svendborg Bycenter

Jeg valgte at blive elev i Imerco, fordi jeg elsker at arbejde med mennesker og skabe gode oplevelser i hverdagen. Det motiverer mig at kunne give en personlig service, tage ansvar, og være en del af et team, hvor kvalitet og engagement er i fokus. Hos Imerco får jeg både muligheden for at udvikle mig fagligt og gøre en forskel for kunderne hver dag.

Martin, startede som elev – nu Distriktschef

Min elevtid blev starten på en spændende rejse i en branche, der har vist sig at være fuld af muligheder. Undervejs har udvikling – både for min egen og virksomhedens – været nøglen til, at jeg står, hvor jeg gør i dag i min karriere.

Simone, startede som elev – nu Indkøbsassistent på Imercos hovedkontor.

At starte som elev og stå i butik har været helt afgørende for min udvikling. Jeg kender driften, varehåndtering, produktviden og kundernes behov – og den indsigt giver en helt anden indgangsvinkel til mit arbejde i dag.

Din karrierevej

Der er mange veje at gå efter din elevtid – og ingen rejse er ens

Din fremtid starter her

Hos os er en elevplads ikke bare et job – det er starten på din karriere.

Butikschef, distriktschef og indkøbsassistent er blot nogle af de roller, vores tidligere elever har opnået. Hos os kan din karriere tage mange retninger.

Uanset hvor dine ambitioner peger hen, giver elevuddannelsen hos Imerco dig et stærkt fundament. Du får mulighed for at udforske dine interesser, styrke dine kompetencer og forme din egen vej i takt med, at du får mere ansvar og erfaring.

Læs mere om karrieremulighederne her

Se videoen og mød fire medarbejdere, der alle startede som elever hos Imerco. I dag har de taget rejsen videre og sidder i vidt forskellige roller – fra butikschef til indkøbsassistent.

Oplev Kick-off i Imerco City

Hvert år samler vi kollegaer på tværs af hele Imerco til vores egen Kick-off messe i Imerco City – og som elev er du selvfølgelig også med!

Her præsenteres sæsonens nyheder, trends, og julens vigtigste varer på de mere end 50 leverandørstande. Det er et af årets højdepunkter og den perfekte måde at kickstarte årets travleste periode, nemlig julen.

Som elev får du en unik mulighed for at lære om de nyeste brands og produkter, og bliver skarp på, hvordan du kan bruge årets trends til at inspirere kunderne og styrke salget i butikken.

Bliv en af teamet

Kickstart din karriere med en uddannelse, der giver dig ansvar, udvikling og en hverdag med fart på

Vi leder efter dig, der…

Vi leder efter dig, der trives i en hverdag med tempo, variation og masser af kundekontakt. Du behøver ikke kunne det hele fra dag ét – det vigtigste er, at du har interessen og lysten til at lære og modet til at udvikle dig.

Vi forestiller os, at du:

  • Er ambitiøs, serviceminded og har stor interesse for salg
  • Tør tage initiativ og prøve nye ting, også når det er udfordrende
  • Er nysgerrig og motiveret til at lære nyt – både om produkter og dig selv
  • Du har afsluttet din eksamen på EUX, EUD eller HHX eller har bestået en STX, HF eller HTX med 5 ugers grundforløb efterfulgt af en EUS.

Klar til at ansøge og blive en del af Team Imerco? 👋

Send din ansøgning – eller optag en kort video, hvor du fortæller, hvem du er og hvorfor du vil kickstarte din karriere som elev hos os.

Vi søger elever i udvalgte butikker i hele landet. Se en oversigt over butikkerne i ansøgningsskemaet.

Imerco A/S
Smedeholm 16, 2730 Herlev

() På lager
  Gem til senere

 ANNONCE

 ANNONCE

Elevportalen.dk / Future & Co

Store Kongensgade 81A
DK-1264 København K
CVR: 31584698

Få hjælp til jeres annoncering:

info@elevportalen.dk
Tlf.: 32 500 598

RSS FeedPersondatapolitikHandelsbetingelser

© 2025 IKKE AKTIVERET LICENS — Designed by DAN®