Ansøg nu

Kontorelev - DTU Learn for Life

Har du lyst til at arbejde med den kommercielle del af universitetsverdenen? Befinder du dig godt med mange forskellige opgaver og i en hverdag, hvor der hele tiden sker nye ting? Så er det måske dig, vi leder efter som kontorelev til DTU Learn for Life.

DTU Learn for Life er et center i rivende udvikling. I tæt samarbejde med DTU’s institutter beskæftiger vi os med markedsføring, administration og udvikling af efteruddannelse i form af masteruddannelser, diplomuddannelser, executive uddannelser, en lang række korte programmer og kurser samt enkeltfag.

Vi holder til på DTU-campus i Lyngby (DTU Learn for Life) med eget auditorium, grupperum, kantine og bibliotek – hvor vi afholder undervisning, workshops, masterclasses og events. Vi har ansvaret for at markedsføre, drifte og udvikle efter- og videreuddannelse på DTU.

Vi søger lige nu en ny kontorelev med lyst til varierede arbejdsopgaver i et miljø, hvor vores studerende går rundt lige udenfor dit kontor, og hvor du ser effekten af dit arbejde i hverdagen. På DTU sætter vi pris på engagement, nytænkning og troværdighed, hvilket er vores fælles værdigrundlag. Det skaber gode rammer for mennesker, som kan og vil.

Varierende opgaver, kompetente kollegaer og erfaring med elever

Som kontorelev på DTU Learn for Life får du ansvar for en bred række administrative- og driftsopgaver, der trin for trin vil udvikle dig fagligt til at lykkes både som kontorelev og i din fremtidige karriere. Eksempler på arbejdsopgaver er:

  • Service og understøttelse af centrets daglige drift
  • Administrativ støtte i forbindelse med studieadministrative opgaver – du bliver en vigtig del af det daglige flow og den gode service til studerende og medarbejdere.
  • Gennem dine opgaver vil du også få indblik i, hvordan vi planlægger og driver uddannelsesprogrammer
  • Planlægning og koordinering af møder og events
  • Oplæring i og arbejde med de IT-systemer, der anvendes på DTU og internt i afdelingen
  • IT Driftssupport i centrets hverdag, hvor du bidrager til at sikre stabil drift
  • Bidrage til en velfungerende hverdag i centret gennem forskellige administrative opgaver

Som kontorelev vil du være tilknyttet et erfarent team, specialiseret inden for drift, indkøb og administration. Du vil få indflydelse på egne opgaver, og kommer til at indgå i et dynamisk arbejdsmiljø, hvor vi hjælper hinanden.

Faglig udvikling og lyst til at lære nyt

Som kontorelev regner vi med, at du er nysgerrig på at lære nyt, og at du har stor lyst til at udvikle dig fagligt og personligt. Du er derfor ikke bange for prøve nye ting eller spørge, når der er noget, du ikke forstår. Derudover forventer vi, at du:

  • Brænder for at levere en god service til deltagerne og kollegaerne omkring dig
  • Har gode kommunikationsevner på dansk og engelsk
  • Er klar til at hjælpe dine kolleger med ad-hoc opgaver
  • Har gode IT-evner og lyst til at sætte dig ind i nye systemer
  • Er grundig og struktureret i udførelsen af dine opgaver, og kan arbejde selvstændigt såvel som i teams.
  • Har bestået grundforløbet fra handelsskole eller har en gymnasial baggrund med EUS-forløb

Løn og ansættelsesvilkår

Elevlønnen er ifølge OAO-S-fællesoverenskomsten og organisationsaftale for kontorfunktionærer m.fl. (HK/Stat) indgået med Finansministeriet.

Stillingen er med forventet tiltrædelse pr. 1. september 2026.

Ansøgning og kontakt

Vi skal modtage din online ansøgning senest 12. juni 2026. Åbn linket via "Ansøg nu" knappen, hvor du udfylder ansøgningsformularen samt vedhæfter motiveret ansøgning, CV og eksamensbeviser.

Vi indkalder til samtaler umiddelbart efter.

Ønsker du flere oplysninger om stillingen, er du velkommen til at kontakte Head of Operation Karina Knudsen, klakn@dtu.dk. Læs mere om DTU Learn for Life her: https://learnforlife.dtu.dk/.

Ansøgninger modtaget efter ansøgningsfristens udløb tages ikke i betragtning.

Alle interesserede uanset alder, køn, handicap, race, religion eller etnisk tilhørsforhold, opfordres til at søge stillingen. Da DTU arbejder med forskning i kritisk teknologi, hvormed der gælder særlige regler for blandt andet sikkerhed og eksportkontrol, kan der blive foretage open source-baggrundstjek af kvalificerede kandidater til stillingen.

På DTU uddanner vi medarbejdere, specialister, ledere, og direktører til at drive forandringer i virksomheder, organisationer og i hele vores samfund. Som Nordens #1 mest innovative universitet (Reuters) og verdens #2 i World University Research Rankings står DTU klar til at levere bundsolid uddannelse til erhvervslivet. Vi tilbyder uddannelse om alt fra den nyeste teknologi til den tilhørende forretningsforståelse. DTU’s nye center Learn for Life er sat i verden for at fremme og markedsføre DTU’s efteruddannelse og fokus på læring gennem hele livet. Læs mere nedenfor.

DTU – Til gavn for samfundet siden 1829
DTU er et af Europas førende tekniske eliteuniversiteter. Med forskning og uddannelser i international topklasse skaber vi løsninger på tidens store samfundsmæssige udfordringer og bidrager til at sikre Europas globale førerposition inden for bæredygtig teknologiudvikling. Siden H.C. Ørsted grundlagde DTU for snart 200 år siden, har vores mission været den samme: Vi udvikler og nyttiggør naturvidenskab og teknisk videnskab til gavn for samfundet. DTU har 13.800 studerende, 1.600 ph.d.-studerende og 6.500 ansatte. Vi arbejder i et internationalt miljø og har en inkluderende, udviklende og uformel arbejdskultur. DTU har campusser i hele Danmark og i Grønland og samarbejder med de bedste universiteter verden over.

Venligst henvis til elevportalen.dk ved ansøgning


Sted

Danmarks Tekniske Universitet
Matematiktorvet
2800 Kgs. Lyngby

Datoer

Ansøgningsfrist: 12. juni 2026
Tiltrædelse: 1. september 2026

Kontakt

Karina Knudsen
klakn@dtu.dk



Find vej

.

Teknologi for mennesker

DTU udvikler teknologi for mennesker. Med vores forskning og uddannelser i international topklasse er vi med til at skabe en bedre verden, og vi bidrager til løsningen af de globale udfordringer formuleret i FN’s 17 verdensmål for en bæredygtig udvikling. H.C. Ørsted grundlagde DTU i 1829 med en klar mission om at udvikle og nyttiggøre naturvidenskab og teknisk videnskab til gavn for samfundet. Den mission lever den dag i dag. DTU har 13.500 studerende og 6.000 ansatte. Vi arbejder i en international atmosfære og har et inkluderende, udviklende og uformelt arbejdsmiljø. DTU har campusser i hele Danmark og i Grønland og samarbejder med de bedste universiteter verden over.

() På lager
  Gem til senere

 ANNONCE

Elevportalen.dk / Future & Co

Store Kongensgade 81A
DK-1264 København K
CVR: 31584698

Få hjælp til jeres annoncering:

info@elevportalen.dk
Tlf.: 32 500 598

RSS FeedPersondatapolitikHandelsbetingelser

© 2026 IKKE AKTIVERET LICENS — Designed by DAN®